Kutup Işıkları Aurora Nedir?

Aurora Borealis ya da Kutup ışıkları, Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen doğal ışımalardır. Bu ışımalar dünyanın manyetik alanı ile güneşten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu oluşurlar.

Avrupa\’da orta çağlarda auroraların Tanrıdan işaretler olduğuna inanırlarmış. Cree halkı bu olaya Ruhların Dansı ismini vermişler.

Ağırlıklı olarak iyonosfer katmanında meydana gelen bu ışımalar genelde gece gözlemlenir. Kutup ışıkları genel olarak 60 ile 72 derece kuzey ve güney enlemleri arasında görünür. Bu bölgeler de arktik ve antarktik kutup dairelerinin içinde yer alır.

Kuzey ışıklarının (Aurora Borealis) görülme olasılığı kuzey manyetik kutbuna yaklaşıldıkça artar. Sıklıkla gündönümlerinde oluşan Kuzey ışıkları manyetik kutbun yakınlarında oluşur. Uzaktan kuzey ufkunda yeşilimsi bir parlaklık, bazen de güneş alışılmamış bir yönden doğuyormuş gibi soluk bir kırmızı şeklinde görülürler.

Güneyde oluşana ise Aurora Autralis yani güney kutup ışıkları adı verilir. Kuzey ışıkları ile benzer özelliklere sahiptir. Fakat Antartika\’da, Avustralya\’da ve Güney Amerika\’da yüksek enlemlerden görülebilir.

Auroralar bütün dünyadan ve diğer gezegenlerde de görülebilirler.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar