Leyla Gencer kimdir ? Hayatı

Leyla Gencer, Google\’ın 10 ekim logosu oldu. Peki  kimdir Leyla Gencer? hayat hikayesini öğrenelim. Bugün Leyla Gencer\’in 85. Doğum günü. 20. yüzyılın en önemli simalarından ünlü sopranolarından biri olan Leyla Gencer\’in 85. Doğum gününü google özel bir doodle ile kutladı.

Türk opera sanatçısı Leyla Gencer  20. yüzyılın en önemli sopranolarından biri olarak görülmektedir. Batıda “La Diva Turca”, “La Gencer”, “La Regina” olarak nam salan; Milano, Napoli,  Roma,Venedik, Viyana, San Francisco, Paris, Köln, Rio de Janerio, Bilbao, Buenos Aires, Londra, Chicago’da kendini dinleten; Lucia’nın, Lady Macbeth’in, Norma’nın, Queen Elizabeth’in, Filoria Tosca’nın, Madam Butterfly’ın, Lucrezia’nın, Alceste’nin, Aida’nın,Leonora’nın,  Violetta’nın \’\’Leyla la Turca\’\’sı soprano Leyla Gencer, hem resitallerinde hem seçkin opera sahnelerinde  hayranlık uyandırmış sanatçılardan birisidir. Opera repertuarı 23 besteci ile 72 yapıtını kapsar. Gencer, aynı zamanda T.C. Devlet Sanatçısı\’dır.

Leyla Gencer 1928 tarihinde Polonezköy\’de doğmuştur. Babası Safranbolulu köklü Müslüman bir ailenin oğludur. Adı Hasanzade İbrahim Bey. Annesi ise Polonyalı Katolik bir ailenin kızı Alexandra Angela Minakovska\’dır. Ailesi ileriki yıllarda Çeyrekgil soyadını alır. İbrahim beyle evlendikten sonra Müslüman olan annesi Atiye adını alır. Gencer daha sonraki yıllarda bir röportajında “Müslüman ve oryantal bir altyapıdan geliyorum” der.

Babası İbrahim Bey, abisi Hüseyin Çeyrekgil ile  balıkçılık, çiftçilik, taşımacılık ve Çubuklu suyunun işletmesini yapıyordu; ayrıyeten Lale Sineması’nın işletmesini de üstlenmişti ve Karaköy’de hanları bulunmaktaydı. Leyla, babasını genç yaşta kaybetmiştir. 1946\’da zengin  bir bankacı olan İbrahim Gencer ile evlendi ve Gencer soyadını aldı.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar