• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1060 Görüntülenme

Liseye geçişlerde ek puan uygulaması

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından liselileri sevindirecek bir düzenleme geliyor. Yeni düzenlemeye göre liseye geçişte sanat ve spor etkinlikleri üzerinden öğrencilere ek puan verilmesi planlanıyor.

SBS sınavının yerine gelen TEOG sistemi kapsamında öğrencilerin sanat ve spor etkinliklerinde kendilerini daha fazla geliştirebilmelerine imkan sunan bu yeni düzenleme temel eğitimden orta öğretime geçen öğrencilere ek puan vermeyi hedefliyor.

Uygulama çalışmaları tamamlandıktan sonra öğrencilerin okul başarıları, ortak sınav (TEOG)  puanları ve güzel sanatlar, spor ve sosyal etkinlik puanları hesaplanacak ve liseye geçişte ek puan olarak öğrenciye sunulacak. Bu durum öğrencilerin yeteneklerini geliştirmesini ve liseye girişte bir araç haline dönüştürülmesini sağlayacak.

Ayrıca TÜBİTAK yarışmalarında alınan puanlarında ek puan olarak öğrenciye yansıtılması da çalışmalar dahilinde. Tüm bu uygulamaların hayata geçmesi için çalışmalar tüm ayrıntılarıyla incelenip değerlendiriliyor. Özel yetenekli öğrencilerin erke yaşta keşfedilmesi bu sistemin daha iyi sonuç vermesini sağlayacak gibi görünüyor.

Öğrencilerin sosyal yaşamının desteklenmesi, sanat, spor ve bilimsel çalışmalar için teşvik edilmesi için ülke genelinde bulunan spor ve güzel sanatlar liselerinin sayısının arttırılması ve bunun haricinde farklı spor dalları üzerine liseler açılması planlanıyor. Bütün bu çalışmalar tamamlandıktan sonra sanat ve spor etkinlikleri öğrencinin lise giriş puanına bir katkı sağlayacak. Yani hali hazırda bu uygulamanın hayat bulması için önümüzde uzun bir süreç var gibi görünüyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar