Liseye Yerleştirme Sistemi 2014

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavları yani TEOG’un yapılmasının ardından liselere öğrenci yerleştirme sistemi değiştirilecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nın sistemi değiştirmekteki amacı her yıl okullarda oluşan kontenjan açıkları sorununu çözmek.

Yeni sistemde öğrencilerin 2. ya da 3. kez tercih yapmaları gerekmeyecek. Peki yeni sistem nasıl olacak? Bu konuyla ilgili iki seçenek bulunuyor.

İlk seçenek 25 + 1 formülü. Bu formüle göre öğrenciler puanlarının yettiği 25 Anadolu lisesini tercih listesine yazacak ve 26. tercihi boş bırakacak. Öğrenci tercih ettiği 25 Anadolu lisesinden birine yerleşemezse, bakanlık öğrencinin puanına göre uygun bir okul seçecek ve yerleştirecek. Eğer öğrenci hiçbir Anadolu lisesine yerleştirilemezse, meslek lisesi, imam hatip lisesi, kız meslek lisesi, sağlık lisesi gibi alternatif liselere yerleştirilecek.

İkinci seçenekte ise eve yakın 3 okul tercih edilecek. Bu sistemde öğrenciler son üç tercihlerine evlerine en yakın olan okulu yazacaklar. Eğer öğrenci sınavla öğrenci alan okullara yerleşemezse, bu okullardan bir tanesine yerleşecek.

Bakanlık bu iki formül üzerinde de çalışıyor. Kısa süre içerisinde sistem kesinleştirilecek ve öğrencilere tercih kılavuzları dağıtılacak.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar