Makyajdan Önce Yapılması Gerekenler

Makyaj genellikle bütün bayanların günlük hayatının bir parçasıdır. Makyaj sayesinde yüzün kusurları gizlenerek güzel kısımların ortaya çıkması sağlanabilir. Ancak bunun için doğru makyaj yapabilmek çok önemlidir. Bu nedenle makyaj yapmaya başlanmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır. Makyaj yapmadan önce dikkat edilebilecek birçok alternatif var. Bunlar saçın rengi, uzunluğu, yüzün şekli, ten rengi, göz rengi, o gün nereye gidileceği, kıyafet gibi alternatiflerdir. Bunlarla uyumlu olacak şekilde makyaj yapılabilir.

Gece makyajıysa, gündüz makyajıyla koyu veya açık tonlar kullanılabilir. Yüz şekli oval ya da kare bir yüzse eğer bunları gölgelendirmelerle tamamlanabilir. Kıyafet çok önemli bir unsur. Makyaj tamamen renk anlamına gelmektedir. Bu nedenle kıyafetin rengi oldukça önemli. Kıyafetin rengine ve şekline uyumlu bir makyaj yapılırsa, yapılan makyajın görüntüsü daha güzel olacaktır.

Makyaj yapmaya başlamadan önce cildin mutlaka temizlenmesi gerekiyor. Ciltte önceki günden makyaj kalıntısı kalmamalıdır. Cilt temizlenirken mutlaka cilt tipine uygun olan temizleyicilerin kullanılmasına özen gösterilmelidir. Yüz temizlendikten sonra biraz beklenip gündüz için güneşten koruyacak bir nemlendirici, gece için ise makyajı tutan bir nemlendirici sürülebilir. Yağlı cilde sahip bayanlar kullandıkları nemlendiricilerin yağlı olmamasına dikkat etmelidirler. Ya da makyaj altına uygulanan makyaj altı bazı sürülebilir.

Sürülen rujun daha kaliteli görünmesi için makyaj yapılmadan önce mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Diş fırçasıyla dudaklar hafifçe fırçalanarak daha dolgun görünmeleri sağlanabilir. Ayrıca dudaklar nemlendirilerek rujun daha kalıcı olması sağlanabilir.

Makyaj yapmadan önce cilt temizliğini sağlayacak bir maske de uygulayabilirsiniz. Suna Dumankaya\’nın makyaj öncesi maske tarifini bunlardan biri olabilir. Bu maskeyi hazırlamak için gerekli olan malzemeler;

2 yemek kaşığı elma suyu,

2 yemek kaşığı salatalık suyu,

1 çorba kaşığı yulaf unu,

1/4 bardak süt

Maskeyi hazırlarken öncelikle sütü kaynatın. Elma suyu, salatalık suyu ve yulaf ununu ekleyerek benmari usulü pişirin. Karışım muhallebi kıvamına gelene kadar pişirmeye devam edin. Piştikten sonra bir süre dinlendirin. Ilık hale geldiğinde cildinize uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Soğuk suyla yıkayarak temizleyin. Ardından cildinize maden suyu püskürtün. Bu cildinizin canlanmasını sağlayacaktır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar