Miraç Kandili Duası

Mirac gecesi islam aleminde en büyük gecelerden biri olarak müjdelendi. Her müslüman bu gecede huşu ile islam aleminin saadetini,selametini temenni eder.Miraç kandilinde müminler marifeti ilahiyeye kavuşması için dua ile elleri açar.Ellerimizin duaya uzandığı  bu mübarek gecede tüm dualarınızın kabul olması dileğiyle.. Mirac Kandiliniz hayırlara vesile olsun..
Mirac gecesinde yapılacak en kalbi ibadet Rabbinle başbaşa kalarak ibadette bulunmandır.
-Mirac gecesinde 12rekat nafile hacet namazı kılınmalıdır.
-Mirac gecesinin sabahı oruçlu olunmalıdır.
– Bol bol seyyüdül istiğfar çekilmelidir.
Miraç gecesinin sabahında ise öğle ile ikindi namazı arasında 4 rekat nafile namaz vardır.
Bu gece için kılınacak namaz 12 rekat Hacet niyetiyle kılınan namazdır. Bu namazı kılmak makbul görülmüştür.
Namaza niyet ve kılınışı  şöyledir : ” Ya Rabbi , rıza-i şerifin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili Habibin Resul-i Zişan Efendimiz hürmetine ben aciz kulunu afv-ı ilahine , feyz-i ilahine , rıza-i ilahine mazhar eyle”
İki rekatta bir selam verilir.Her rekat 3 kadir,12 ihlası şerif okunurak kılınır.
Namazdan sonra ;
* 4 Fatiha-i Şerife
*100 defa ”SubhanAllahi ve’l-hamdü lillahi vela ilahe illahlahü vAllahü ekber.Vela havle vela guvvete illa billahi’l-aliyyil-aziym”
*100 istiğfar-ı şerife
*100 salavat-ı şerife okunup dua edilir.
Bu namazda ihlaslar 100 adet okunur veya namaz 100 rek’at olarak kılınırsa; – bu namazın feyz ve bereketiyle huzur-i ilahiye namaz borclusu olarak cıkılmaz.
Miraç Gecesin’den sonraki gün , mümkünse oruçlu olunmalıdır.O gün öğle ile ikindi arasında 4 rek’at namaz kılınır.Her rek’atte Fatiha’dan sonra 5 ayete’l Kursi , 5 Kafirun suresi , 5 Felak suresi , 5 Nas suresi okunur.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar