• 12 ay önce
  • 0 Yorum
  • 721 Görüntülenme

Mışıl mışıl uyku için öneriler

Mışıl mışıl uyku için öneriler

Mışıl mışıl uyku için öneriler

Bazı günler sizin de uykunuzu iyi almadan uyandığınız oluyor mu? Aslında soğuk duş almak, doğal malzemelerden yapılmış bir yatak tercih etmek, gözlerinizi kapattığınızda gökkuşağının renklerini gözlerinizin önüne getirmek gibi hayatınıza sokacağınız küçük alışkanlıklarla daha kaliteli mışıl mışıl bir uyku çekmeniz mümkün.

Mışıl mışıl uyku için önerilerGünümüzde üç kişiden biri uyku problemi yaşıyor. Araştırmalara göre uyku takvimi yapıldığında ve veriler incelendiğinde, vakaların yüzde 30’unda gerçek anlamda bir uyku problemi olmadığının ortaya çıktığı belirtiliyor. Uyku apnesi ya da huzursuz bacak sendromu gibi vakaların dışındaki problemler sadece yeterince uyku alamamaktan doğan bir histen ibarettir. İyi uyumak; problemsiz, neşeli ve güne hazır uyanmak demektir. Uyku boyunca, vücut ve ruh kendini iyileştirir. Böylece biyolojik ve sosyal olarak daha güçlü oluruz. Sizin için derlediğimiz önerilerden kendinize uygun olanları seçer ve düzenli olarak uygularsanız, rahat bir uyku sizi bekliyor olacak…

Mışıl mışıl uyku için öneriler

Olumsuz düşünceleri bir kenara bırakın. Yatma vakti geldiğinde, gün boyunca içinizde biriktirdiğiniz duygular su yüzüne çıkar, uykuya dalana kadar 45 dakikadan fazla vakit geçerse, bu durumun kişide gerginlik yaratır ve sabah 4-5 gibi gereğinden erken uyanmanın da depresyon haline soktuğu belirtiliyor. Buna çözüm olarak da can sıkıcı düşüncelerden uzaklaşmak gerekir.

Mışıl mışıl uyku için önerilerGökkuşağının renklerini gözünüzün önüne getirin. Gözlerinizi kapatın ve kırmızıyı, turuncuyu, sarı ve yeşil renkleri, ardından moru ve son olarak da beyazı hayal edin. Yatak odanızı rengarenk perdelerden geçen ışık huzmeleriyle dolmuş bir şekilde hayal edin. Bu egzersiz sayesinde zihniniz uyku anına odaklanır.

Bilgisayarı kapatın. İnternette gezinmek, zihni harekete geçiren oyunlar oynamak ve bu yüzden maruz kaldığınız ekran ışığı görme sinirlerinizi uyararak biyolojik saatinizi bozar.
Televizyon seyretmenin ise daha sakin ve belli bir mesafeden yapılan bir aktivite olduğu için uyku getirici etkisi olduğu gözlemlenmiş, ta ki yüksek bir ses sizi uyandırana kadar. Ayrıca temelinde kişinin nefes ve esneme hareketleriyle kendi kendini rahatlatması yatan çeşitli uyku tekniklerini de deneyebilirsiniz. Yoga, meditasyon gibi yöntemlerde kullanılan hareketlerin daha hafifçe yapılanlarıyla kendinizi uykuya hazırlayabilirsiniz.

Mışıl mışıl uyku için öneriler

Mışıl mışıl uyku için öneriler

Vücut sıcaklığınızı doğru ayarlayın. Vücudun en zinde ve maksimum sıcaklığına ulaştığı saatler öğleden sonra 17:00 civarıdır. Bu saat itibariyle ısı düşüşe geçer ve sabah saat 3 ila 5 arasında en düşük dereceye ulaşır. Bu noktada uyku probleminden doğan huzursuzluğu gidermek için vücudunuzu soğutarak uykuya geçişi kolaylaştırabilirsiniz.

Soğuk duş alın, mışıl mışıl uyumak için 10-15 derecedeki suyla yıkanın. Vücudunuzun toleransına göre 10 saniye ile 2 dakika arasında suyun altında kalın.
Sıcak bir duş ne kadar cazip gelse de vücut sıcaklığınızı yükseltip uykuya geçişinizi zorlaştırmaktan başka bir işe yaramaz. Sıcak duş alacaksanız, bunu yatmadan birkaç saat önce yapın. Akşam saat yediden sonra spor yapmayın. Fitness ya da koşu gibi aktiviteler metabolizmayı ve kasları harekete geçirir ve bunun sonucunda ısı ortaya çıkar. Üstüne üstlük geç saatte spor yapmak fiziksel mekanizmaların düzenini bozar. Biyolojik saatinize uyum sağlamak istiyorsanız, sabah spor yapmaya özen gösterin.

 

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar