• 12 ay önce
  • 0 Yorum
  • 1366 Görüntülenme

Öğrenmenin yeri ve zamanı yoktur

Öğrenmenin yeri ve zamanı yoktur

Öğrenmenin yeri ve zamanı yoktur

Kısa bir süre döneme kadar okul, elimizdeki tek eğitim sistemi idi. Eğer bilgiye ulaşmak istiyorsanız, bilginin sizin bulunduğunuz yere çok yakın olması veya sizin bilgiye gitmeniz gerekirdi. Burada çok uzak olmayan bir zamanda literatüre girmiş o “İlim, Çin’de bile olsa gidip alınız” hadisinin önemi büyüktür. Peki ya, bulunduğunuz yerde okul ( aldığınız eğitimin bir sonrası) yoksa? İlkokul için yandaki köye, lise için büyük şehre, üniversite eğitimi için başka bir ülkeye gitmeniz gerekiyor. Bunu yaptınız ve yıllarca daha fazlasını öğrenmeye çalıştınız diyelim, daha fazlasını gerçekleştirebilelim, yeni bilgiler oluşturabilelim. Tabii ki bunun tam tersi bir cümle kurmak da mümkün: “Oraya nasıl gidebilirim ki?” Üniversiteyi büyük şehirde nasıl okuyabilirim? Ankara’da yapılan bir konferansa nasıl katılabilirim? En iyi bilim adamları Amerika’da, Japonya’da konuşmalar yapıyorken, ben onları nasıl dinleyebilirim?

Öğrenmenin yeri ve zamanı yokturCebimizdeki o küçük aletler neler yapabiliyorlar, biliyor musunuz? Sadece iletişim için kullanabileceğinizi düşünüyorsanız, bu gayet mantıklı ve iyi niyetli bir görüştür. Ancak oyun oynayabildiğiniz, yediklerinizi ve gördüğünüz mekanları paylaşabildiğiniz, yani tüm o gereksiz işleri yapabildiğiniz cihazlar yani cep telefonları ve internete bağlı tüm cihazlar, bilgisayarlar sizin bilgiye ulaşmanızı kolaylaştırıyor. Bu tamamen ücretsiz de, küçük ücretlerle de olabilir.

Mesela, tüm ders notlarını, anlatımlarını ve ödevlerini paylaşan üniversiteler, üniversitelerin oluşturduğu konsorsiyumlar ve özel firmalar. Sadece bir kullanıcı hesabı açarak MIT veya Stanford tarafından verilen bir dersi dinleyebilir, ders notlarını inceleyebilir, ödevleri yapıp kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede dünyanın herhangi bir yerindeki en önemli üniversitede çalışan en tecrübeli öğretim üyelerinin derslerine katılabilirsiniz. Kendi disiplininize güvenmiyorsanız, üniversite tarafından tanımlanmış zaman planına uygun olarak takip edebilirsiniz. Amaç bilgiyi almak ise büyük bir çoğunluğu ücretsiz olan dersleri, ne zaman isterseniz başlatma şansınız var. Genellikle altı hatalık programlara ücretsiz olarak katılabilirsiniz, ancak çalışmalarda başarılı olduğunuzu ispatlamak isterseniz, ücret karşılığı sertifikasını da alabilirsiniz. Özellikle Amerika’daki büyük üniversitelerin veya üniversite öğretim üyelerinin dahil olduğu Coursera, Udacity, Udemy vb. uygulama ve sitelerden hizmet almak mümkün.

Öğrenmenin yeri ve zamanı yoktur

Öğrenmenin yeri ve zamanı yokturPeki, seviyeyi biraz daha yükseltmek istersek? Yönetim konularında, yaşam kültüründe ya da bilim dünyasındaki yeni düşünceleri ve felsefeyi anlatan seminerlere katılmak istiyorsanız, bunun da yöntemi var. Bu tür konuşmalara ev sahipliği yapan TED isimli kuruluş, farklı şehirlerde seminerler düzenlenmesine ön ayak olmanın yanında, tüm şehirlerde yapılan seminerleri ve en önemlisi her yıl tekrarlanan dünyanın en büyük seminer çalışmalarından birisi olan TED’i internetten ücretsiz ve destekçilerin yardımıyla kendi anadilinizde yayınlıyor. Bir başka deyişle; Amerika’da gerçekleşen, dünyanın en değerli seminerlerinden birisini dinleyebilmeniz, öğrenebilmeniz için Amerika’da olmanız bile gerekmiyor.

Öğrenmenin yeri ve zamanı yoktur

Öğrenmenin yeri ve zamanı yoktur

Artık bilgiye ulaşmak için ne yer değiştirmeniz, ne kilometrelerce yol gitmeniz, ne de tanıdıklarınızın olması şart değil. Yukarıda belirtilen birkaç, internette bulacağınız ise onlarca uygulama sayesinde bilgiye ulaşmak istediğinizde, gittiğiniz okulun, bulunduğunuz yerin hiçbir önemi kalmıyor. Yeter ki, sizin içinizde bilmek isteyen birileri bulunsun. Yeter ki, siz bilmek ve öğrenmek isteyin, bildiklerinizle yetinmeyin.

Yazar: Yrd. Doç. Dr.
K. ULAŞ BİRANT
Dokuz Eylül Üniversitesi

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar