Protein zenginleri

Proteinin kas ve kemik gelişimimize çok büyük katkısı var. En çok protein ette bulunur. Ancak et yemeden de protein alabileceğimiz birçok besin var. İşte bu besinlerden bazıları:

YOĞURT

İçinde bol protein barındıran yoğurt, kemiklerimizi güçlendirmeye yarayan kalsiyum açısından da zengindir. Geleneksel Türk sofralarının ayrılmaz parçası cacık ve ayran, yoğurttan yapılır. Evde yapımı da oldukça kolay olan yoğurda, mevsim meyveleri ve şeker katarak kendi meyveli yoğurdunuzu hazırlayabilirsiniz.

BADEM

Badem, kuruyemişlerin en lezzetlilerinden biridir. Kolayca atıştırılabilen bir protein kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için de sizi hastalıklardan koruyacağına emin olabilirsiniz. Üstelik şekerlisi de var: Badem ezmesi! Şekerle birlikte ezilerek yapılan badem ezmesi, çok sevilen geleneksel Türk tatlılarından biridir.

YUMURTA

Yapılan araştırmalar en kaliteli proteinin yumurtada olduğunu gösteriyor. Bu yüzden çocukların ve gençlerin sık sık yumurta yemesi gerekiyor. Proteinin büyük bir kısmı ise yumurtanın beyazındadır. Haşlanmış, rafadan, sahanda ve daha onlarca farklı şekilde tüketebildiğimiz yumurtanın hem sarısını hem de beyazını mutlaka yemeliyiz.

BEZELYE

Bezelye baklagil ailesinin protein açısından zengin ve lezzetli bir üyesidir. Birçok yemeğin ve çorbanın ayrılmaz parçasıdır. Yüksek oranda  B1 vitamini de içerdiği için uykuyu düzene sokar. Ayrıca bezelyenin içinde bulunan mineraller sayesinde iştahımızı açar ve hormonlarımızı harekete geçirerek daha neşeli olmamızı sağlar.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar