• 11 ay önce
  • 0 Yorum
  • 27722 Görüntülenme

Pruvanız neta rüzgarınız kolayına olsun

Pruvanız neta rüzgarınız kolayına olsun

Pruvanız neta rüzgarınız kolayına olsun.

Biraz keyif yelkenciliğinden bahsedelim. Kıyıları cennet olan yurdumuz her mevsim yelken yapmaya uygun denizlere sahip. Ege denizi dünyada yelkenciliğin, özellikle de keyif yelkenciliğinin mabedi sayılacak bir bölge. Tüm dünyadaki yelken severlerin gözde destinasyonlarından biri olan Ege denizi hem dantel gibi kıyılarımız hem de komşumuz ile aramızdaki güzel ege adaları ile hem seyir hem de konaklama için eşsiz rotalar ve demirleme noktalarına sahip. Masmavi Ege denizi, Mart ayından Kasım ayına uzanan uzun sezonu ile eşsiz bir coğrafyaya ve iklime sahibiz. E bu durumda bunun tadını çıkarmamak hem kendimize hem de bu güzel coğrafyaya haksızlık olur.

Pruvanız neta rüzgarınız kolayına olsunYıllar önce tekneciliğimiz ve yelkenciliğimiz Marmara denizi ile sınırlı iken bir Alman müşterilerin Türkiye’ye gelerek direk Dalaman’a uçup Marmaris’te yelken yapacağını söylediğinde kendimize kızmakta haklıyız. Bir Alman oralardan kalkıp gelip Ege’nin tadını bir yelkenli ile çıkartıyor, oysa biz burnumuzun dibinde 1 saatlik uçuş mesafedeki bölgelere 1 haftayı yelkenli bir teknede geçirmek üzere gidemiyoruz. Bu durumu değiştirmeye kararlıysanız işte fırsat…

Öncelikle öğrendim ki bunu yapabilmek için bir teknemiz olması şart değil. Burada birçok seçenek var önümüzde. Eğer ADB olarak adlandırılan Amatör Denizcilik Belgemiz var ise güney egede yer alan birçok tekne kiralama firmasından tekne kiralayabiliriz. Bu tür kiralamalar teknenin yaşı, boyu ve donanımı gibi kriterler doğrultusundan haftalık 1200 € dan başlayıp 5000 € ya kadar çıkabiliyor.
Eğer ADB’miz hali hazırda yok ise, bu anlamda eğitim veren ve yine Bodrum, Marmaris, Göcek ve Fethiye gibi lokasyonlarda hizmet veren yelken eğitimi kurumlarının haftalık grup derslerine katılıp hem yelken öğrenirken hem de haftamızı eşsiz Ege denizinde geçirebiliriz.

Pruvanız neta rüzgarınız kolayına olsun

Pruvanız neta rüzgarınız kolayına olsun

Son yıllarda gerek kiralık tekne sayısındaki çoğalma gerekse de stresten uzak tatil arayışları gitgide yelkenli tatilini yaygın hale getiriyor. Büyük tesislerin kalabalık be gürültüsünden uzak, yelken yaparken adrenalin ve keyfe, demirlediğiniz koyda ise huzur ve dinginliğe doymak anlatılamayacak kadar güzel ve dinlendirici.
O zaman ne diyoruz; Hadi iyi seyirler martılar… Pruvanız neta rüzgarınız kolayına olsun…

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılanlar