Sabah hangi sağlık hatalarını yapıyorsunuz?

Her sabah kalktığınız zaman bilmeden bedeninize ve sağlığınıza zarar veriyor olabilirsiniz. Sabah yaptığınız bu hatalar gün içinde kendinizi keyifsiz hissetmenize ve yorgun olmanıza neden olabilir. Her sabah yapılan bu hatalara biz göz atalım.

Sabah kalkınca hemen spor yapmak

Uyandıktan 30 dakika sonra kahvaltı yapmak metabolizmayı çalıştırır. Fakat sabah yapılan sporlar yüzünden kahvaltı yapılmıyor. Bu durumda bütün gece aç kalan vücut boşalan enerji depolarını doldurmak için karbonhidrata ihtiyaç duyuyor.

Öneri:

Spor yapmaya başlamadan önce bir avuç kuruyemiş ya da yarım muz yiyebilirsiniz. Bir bardak da su içmelisiniz.

Yataktan hızlı kalkmak

Yataktan hızlı bir şekilde kalkmak gece boyunca sertleşen sırt kaslarınızda fazla baskıya ve spazmlara neden olur. Birden yataktan kalkınca damarlardaki kan, bacaklara hücum ettiği için uyuşukluk hissedilebiliyor.

Öneri:

Uyandığınız zaman dizlerinizi sırayla karnınıza doğru çekin. Bu hareket kaslarınızın ısınmasını ve kanın vücudunuza yayılmasını sağlar.

Diş fırçalamadan su içmek

Bütün gece ağızda toksinler birikir. Dişleri fırçalamadan su içmek veya bir şey yemek bu toksinlerin bağırsaklara inmesine sebep olur.

Öneri:

Kalktığınızda hemen dişlerinizi ve dilinizi fırçalayın.

Alarmı ertelemek

Sabahları birkaç dakika daha fazla uyumayı hangimiz istemiyoruz ki? Fakat alarmı erteleyip biraz daha uyumak vücudun işleyişini bozuyor. Böylece geceleri uykuya dalmak çok zorlaşıyor.

Öneri:

Alarm çaldıktan sonra hemen yataktan kalkın.

Isı değişimlerini yok saymak

Vücut ısısı her zaman evin ısısından daha yüksektir. Bu nedenle üzerinize bir şey almadan dolaşmak hastalıklara sebep olabiliyor.

Öneri:

Sabah yataktan kalkarken sabahlık veya hırka giyebilirsiniz.

Kendinize ayırdığınız zamanı öğleye ertelemek

Sabahları yaptığınız bazı şeyleri çalışma şartlarınız nedeniyle öğle yemeği saatine mi erteliyorsunuz? Yapılan araştırmalara göre çalışan kişilerin pozitif ruh hali güne zevk aldıkları şeyleri yaparak başlamalarıyla doğrudan ilgili.

Öneri:

İşe başlamadan önce kahvenizi için, arkadaşlarınızla konuşun veya zevk aldığınız başka şeyler yapın.

Uyandıktan sonra perdeleri açmamak

Perdeleri kapatmak uykuya dalmak için yararlıdır. Ancak biyolojik saatinizin şaşmaması için güneş ışığına ihtiyacınız var. Ayrıca bir araştırma sabah ışınlarından faydalanmanın kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Öneri:

Sabah kalktığınız zaman hemen perdeleri açın.

 

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar