• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 635 Görüntülenme

Sınav kaygısı rahatlama teknikleri

Sınav kaygısı rahatlama teknikleri

Sınav kaygısı rahatlama teknikleri

Okul hayatımızda bitmek bilmeyen sınavlar beraberinde kaygıyı, stresi ve ardından da sinir bozucu bir ruh halini getiriyor. Kaygılanmak elimizde olan bir şey olmasa da kaygıyı yönetmek ve rahatlamak bizim elimizde… Yapılan araştırmalar sınav öncesi rahatlama tekniklerinin kaygıyı azalttığını göstermektedir. Sınava girmeden birkaç hafta önce yapılabilecek bazı rahatlama teknikleri şöyle:

Sınav kaygısı rahatlama teknikleri

Sınav kaygısı rahatlama teknikleri– Stresi ve anksiyeteyi ortadan kaldırmanın yöntemlerinden biri nefes alıp verme hızını azaltmaktır. Alt karın kaslarınızdan ya da diyaframdan nefes almaya çalışın. Bu şekilde soluma hızını düşürün ve rahatlayın.

– İyi bir duruş pozisyonunda bir sandalyeye dik oturun. Derin nefes alırken üçe kadar yavaşça sayın ve sonra üçe kadar sayarken de yavaş yavaş nefes verin. Derin nefes alma stratejisini en az 5 defa tekrarlayın.

– Rahatlatıcı sakin yerde kendinizi hayal edin. Bu bir park, kumsal, ağaç veya ev gibi bir yer olabilir. Bu çalışmayı çocuğunuza yüzünde hafif bir gülümseme oluncaya kadar deneyimleyin. Bu sahneyi gözünde bir iki dakika canlandırmasına izin verin.

– Rahatlamayı öğrendikçe bedeninizin derin bir şekilde gevşediğini hissedeceksiniz. Birkaç gevşeme egzersizinden sonra bu duygu iyice belirginleşir. Her seansta neler hissettiğinizi hatırlamanız daha sonraki seanslarda daha çabuk ve daha kolay rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Sınav kaygısı rahatlama teknikleri

Sınav kaygısı rahatlama teknikleri

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar