• 12 ay önce
  • 0 Yorum
  • 1579 Görüntülenme

Sosyal medya bağımlılığı beyni küçültüyor

Sosyal medya bağımlılığı beyni küçültüyor

Sosyal medya bağımlılığı beyni küçültüyor

Facebook, Twitter, Instagram, Youtube ve daha niceleri… Sosyal medya, artık hayatımızın her yerinde ve her an bizimle. Günümüz insanının hayatını pek çok anlamda kolaylaştıran sosyal medyadan ulaşan mesajlarsa bilgisayarımızdan, tabletimizden, akıllı telefonlarımızdan her an göz kırpıyor bize. Geleneksel medya araçlarının pabucunu dama atan ve zamanla yarıştığımız hayatlarımıza büyük bir hız kazandıran sosyal medya, yepyeni trendlerin, akımların da kaynağı. Pek çok habere, yeniliğe ve güncel olan her şeye çok kısa sürede ulaşmamızı sağlayan sosyal medyanın farklı alanlarda göze çarpan bazı sorunları oluşturması da kaçınılmaz. Son günlerde karşımıza çıkan sosyal medyanın özellikle Facebook’un bağımlılık yaptığının kanıtlandı.Bu konuda uzmanlar; “Bilimsel çalışmalarda yoğun Facebook kullanımı olan kişilerde beynin amigdala bölgesindeki gri materyalinde madde bağımlısı hastalardaki gibi hacim azalmaları olduğunun gözlendiğini belirtiyor. Akıllı telefon ve sosyal medya kullanımının sınırlanması gerektiğini öneren uzmanlar yüz yüze iletişim kurarak sosyalleşme tavsiyesinde bulunuyor. Facebook bağımlılığına ilişkin önemli bir değerlendirme de; dünya üzerinde her üç kişiden ikisinin sosyal ağları ziyaret ettiği ve hergün Facebook üzerinde 8 milyar dakika geçirilmekte ve 285 milyon adet içerik paylaşılmaktadır. Türkiye Facebook’ta en aktif üçüncü ülkedir, Avrupa’nın internette en çok zaman geçiren ülkesi durumunda bulunuyor.

Sosyal medya bağımlılığı beyni küçültüyor

Facebook bağımlılığı, her ne kadar psikiyatri de tanı grupları arasına henüz girmemiş olsa da birçok bilim insanı ve ruh sağlığı uzmanları tarafından internet bağımlılığı başlığı altında ele alınan önemli bir konudur, son 10 yılın en yoğun sosyal paylaşım sitesi olan Facebook bu yoğun kullanım ardından kişilerin gündelik hayatını, beğenilerini, gün içindeki ruhsal durum ve davranışlarını etkileyen bir alan haline gelmiştir. “Beğenmek”, “Beğenilmek”, “paylaşmak” ve “takip etmek” gibi kavramları hayatımıza sokan Facebook sosyal medyanın bağımlılık potansiyeli tüm dünyada bilimsel olarak tartışılmakta ve çalışmalar yapılmaktadır.

Hafıza sorunu ve unutkanlığa yol açabilir

Sosyal medya bağımlılığı beyni küçültüyorDavranışlarda ve hayattan zevk almada sorun yaşayan bireylerin Facebook bağımlılığı açısından risk altında olduğuna dikkat çekiliyor. Yapılan bilimsel çalışmalarda yoğun Facebook kullanımı olan kişilerde beynin amigdala bölgesindeki gri materyalinde madde bağımlısı hastalardaki gibi hacim azalmaları olduğu gözlenmiştir. Beynin bu bölgesindeki etkilenmelerle beraber hafıza sorunları, unutkanlık, muhakeme yetilerinde kayıp gibi gündelik hayatı olumsuz etkileyebilecek klinik sonuçlar ortaya çıkabilir.
Uyum ve iletişim sorunu yaşayanlar risk altında bulunanalar sıklıkla içine kapanık, gündelik sosyal ilişkilerden kaçınan, uyum sorunu yaşayan, arkadaşları ve aileleri ile iletişim sorunları yaşayan, beğenilme kaygısı yaşayan genç bireylerin Facebook bağımlılığı açısından risk altında olmaktadır.

İnsanların bilgisayar aracılığı ya da akıllı telefon kullanarak gününün büyük kısmını sosyal medya hesaplarında geçirmesi, diğer gündelik aktivitelere zaman ayırmaması, Facebook’a girme açısından yoğun bir istek hali yaşaması, bunu sağlayamazsa ortaya kaygı durumunun çıkması bağımlılık açısından risk oluşturabilecek kriterlerdir.

Sosyal medya bağımlılığı tedavi edilebilir

Sosyal medya bağımlılığı beyni küçültüyor

Sosyal medya bağımlılığı beyni küçültüyor

İnternet bağımlılığının davranışsal bağımlılıklar grubu altında ele alınacak. Bu durumda kişinin ilk olarak yaşadığı sorunun farkına varır hale getirilmesi için bilgilendirilmesi, sonrasında kullanımın kısıtlanması, gün içinde diğer aktivitelere daha fazla zaman ayırmasının sağlanması, akıllı telefon kullanımının azaltılması, sosyalleşme ve insan ilişkileri özelinde eğitilmesi, olası ek psikiyatrik tanıların değerlendirilmesi, gerekli terapi ve ilaç tedavilerinin değerlendirilip başlanması gerekmektedir..

Facebook ölçeği Türkiye’ye de uyarlanacak

Bergen Facebook Bağımlılık Ölçeği’nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması yapıldığı belirtilerek; bu ölçeğin Facebook bağımlılığının tanısını koymada önemli bir gereç olduğu bilinmektedir. Bu nedenle ölçeğin Türkçe’ye kazandırılması için gerekli hazırlıklar yapılmış ve 300 üniversite öğrencisinde uygulanmıştır. Bu çalışmada kişilerin bağımlılık durumu değil, bahsedilen ölçeğin Türkçe çevirisinin yapılması amaçlanmıştır. sonraki yıllarda yapılacak Facebook bağımlılığı çalışmaları için gerekli Türkçe materyalin oluşturulması sağlanmaktadır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılanlar