• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 601 Görüntülenme

Sosyal medyada hedef olma riski

Sosyal medyada hedef olma riski

Sosyal medyada hedef olma riski

Ergenler, özellikle genç ergenler, içgüdüsel davranabilirler. Mahremiyet duyguları genellikle çok güçlü değildir, ama ebeveynlerine karşı iş değişir. Ayrıca, kendilerine karşı kullanılabilecek veya itibarlarını zedeleyebilecek türde bilgileri yayınlamanın yol açacağı sonuçları pek öngöremezler. Üzerinde fazla düşünmeden başkalarını incitebilecek yorumlar yazabilirler veya ellerinde içki şişesiyle veya baştan çıkarıcı bir pozla çekilmiş fotoğraflarını yayınlayabilirler.

Sosyal medyada hedef olma riskiBu görüntüler internette sonsuza kadar kalabilir, pek çok kişi-hatta okul yöneticileri-tarafından görülebilir ve paylaşılabilir. Kısacası, bunlar gelecekte karşılarına çıkıp onlara utanç ve zarar verebilir. Ergen yaştaki çocuğunuz Facebook hesabı açmadan önce, bir başkasının yüzüne asla söyleyemeyeceği ya da ebeveynlerinin, öğretmenlerinin ve gelecekteki işverenlerinin görmelerini istemeyeceği türde şeyleri kesinlikle yayınlamaması gerektiğini bilmelidir.

Sosyal medyada hedef olma riski

Zorbalık, halka açık yapıldığında ve teknoloji aracılığıyla inanılmaz bir hızla yayıldığında çok daha olumsuz Sonuçlara yol açabilir. Mesela bir çocuğun Facebook sayfasında, herkesin görebileceği bir şekilde, “niye bu kadar Şişmansın?” veya “insanlar aslında seni sevmiyor” gibi bir yorum yaptığında saldırgan tavırlara yol açabilir. Diğer insanlar sadece katılmak amacıyla kırıcı ve alaylı yorumlar ekleyebilirler. Sosyal ağlardaki diğer her şey gibi, zorbalık ve dedikodular da hızla yayılabilir. Çocuğunuz sosyal medyayı kullanmaya başlamadan önce, onu sanal zorbalıkla baş edebilecek kadar sağlam olduğundan, ayrıca böyle bir şeye dahil olmaması gerektiğini bildiğinden emin olun. 

Sosyal medyada hedef olma riski

Sosyal medyada hedef olma riski

Eğer çocuğunuzun Facebook sayfası açabilecek kadar olgun olduğuna karar verirseniz, onun sanal dünyadaki sosyal hayatını güvende ve kontrol altında tutmak amacıyla birtakım kurallar hakkında onunla konuşmanız ve anlaşmaya varmamız gerekiyor.

 

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar