• 6 ay önce
  • 0 Yorum
  • 386 Görüntülenme

Sosyal medyada herkes mutlu mu?

Sosyal medyada herkes mutlu mu

Sosyal medyada herkes mutlu mu?

Bir araştırma şirketinin gerçekleştirdiği araştırma ile son zamanlarda herkesin aklında olan şu sorunun cevabı aranıyor “İstanbul dışında bir hayat mümkün mü?” Bu aslında bir çoğumuzun her gün sıklıkla tekrarladığı ve kendini bunun aksine inandırmak için çabaladığı bir soru. Pek çoğumuz trafik, kaos, kalabalık ve pahalılık derken şehir yaşamındaki monotonlaşan hayatlarımızdan kaçmanın ve başka yerde belki bir sahil kasabasında yeni bir hayat kurmanın hayallerini kurarız. Her stresli anda baş gösteren bu amansız kaçış hayalinin, hayatımızın kalbinde yer alan ve bize sınırsız fırsatlar sunan teknoloji ile aslında gerçek olabileceğinin farkında değiliz. Evet, teknoloji ile hepimiz için olmasa bile, işinin odağında dijital olanlarımız için İstanbul dışında belkide Ege’de mütevazı bir şehirde veya Türkiye’nin başka bir şehrinde yeni bir hayat mümkündür. Ve hatta yeni nesil teknolojilerle tarım, hayvancılık ve daha birçok alanda herkes için çok fazla fırsat bulunmakta.

Peki, ama dijital dünyadaki kullanıcılar bu imkanların ne kadar farkında? Geçtiğimiz ay, 18 yaş ve üzeri bin 208 dijital dünya kullanıcısı ile online görüşme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada teknoloji ile tersine göçün mümkünlüğü sorgulandı.

Sosyal medyada herkes mutlu muMutsuzluğumuzu, stresimizi sürekli ertelemeye çalıştığımız bu dünyamızda, “Günlük sorunlarla ve mutsuzlukla nasıl baş etmeliyiz?” sorusuna çözüm bulmamız çok da kolay değil aslında. Sürekli arayış içerisinde olduğumuz bu dönemlerde teknoloji önümüze pek çok fırsat çıkarmaktadır. İşte tam da bu durumda insanların teknolojiden pek yararlanamadığı gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz. Sosyal medyada herkes mutlu mu? Araştırma sonuçları detaylı incelendiğinde, teknolojiden ve internetin sunduğu sonsuz fırsatlardan bizi geliştirecek, yeni yollar gösterebilecek kapasitesinden çok eğlenmek, zaman geçirmek için yararlandığımız gerçeği ile karşılaşıyoruz.

Sosyal medya ile olan ilişkimiz kısır bir döngü haline geldi. En sevdiğimiz sosyal medyaya, yaptığımız hemen her şeyi bütün arkadaşlarımızla paylaşmak ve kendimizi iyi hissetmek için giriyoruz. Fakat doğruyu söylemek gerekirse hemen herkes aynı şeyi yapıyor; bu sebeple sosyal platforma giriş yaptığınızda arkadaşlarınızın eğlenirken çekip paylaştıkları görüntüler ve mesajlara maruz kalıyorsunuz, ve hayatın tadını sizden daha fazla çıkarıyorlar sanıyorsunuz aslında size öyle gibi görünüyor. Bu durumun insanları neden kötü hissettirdiğini ve bu kadar çok insanın neden sosyal medyayı tamamen terk etmeyi düşündüğünü anlamak hiç de zor değil. Zor olan, insanların sıkışıp kalmış gibi hissetmelerinde çünkü değerli anılarının çoğu sosyal medyada ve bunlara erişimi kaybetmek istemiyorlar.

Bu konu üzerine çalışmalar yapan psikologlar, sosyal medyanın bizde yarattığı olumsuz duyguları, dikizleme kültürümüzün artığını, sosyal medyadaki kimliklerimizin kurgu olduğunu ve aldatmaların daha da kolaylaştığını belirtiyor.

Sosyal medyayı hangi ihtiyacımızı karşılamak için kullanıyoruz? Genellikle sosyal medyayı başkalarına ‘’Ben de buradayım’’ demek ve daha çok var olduğumuzu göstermek için kullanıyoruz.Şehir yaşamıyla birlikte zaten kalabalıklar içinde yalnızlaşmaya, mutsuz olmaya başlamıştık. Sosyal medyanın varlığı ile bu tekilleşme hali, çıkış yaptı.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılanlar