• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 485 Görüntülenme

Stres öğrenmeyi nasıl etkiliyor?

Stres öğrenmeyi nasıl etkiliyor?

Stres Öğrenmeyi Nasıl Etkiliyor?

Hemen herkesin sürekli olarak çalışıp başarılı olamadığı alanlar olabiliyor. Yetenekler ve eğilimlerle de ilişkili olan bu durum, çoğu zaman yoğun stres tepkilerini tetikleyip kişiyi çaresizliğe itebiliyor. Bu noktadan sonra nasıl olsa başaramayacağını düşünüp çalışmayı bırakabiliyor. Mesela çok yetenekli olmadığımız hâlde gitar çalmaya yönlendirildiğinizi düşünün. Şayet gitar çalma sürecinizde yenilgi üstüne yenilgiye uğrarsanız müziğe olan ilginizi bütünüyle yitirip üflemeli çalgıları denemeyi bile reddetmeye başlayabiliriz. İşte, böyle bir durumda öğrenilmiş çaresizlik geliştirlmiş olur.

Stres öğrenmeyi nasıl etkiliyor?

Stres Öğrenmeyi Nasıl Etkiliyor?Sürekli ve şiddetli stres unsurları bir süre sonra zihinde onları engelleyemeyeceği fikrini oluşturmaya başlıyor. Bu fikir oluşmaya başladıkça da bunu öğrenmeye çalıştığınız eylemle ilişkili geniş bir alanı kapsayacak her şeyi genelleyip kendinizi tümünden çekebiliyorsunuz. Bu geri çekilme, içsel motivasyonu azaltır. İçsel motivasyon bir çeşit ödül olduğundan ödül ortamdan çekildiğinde öğrenme de büyük ölçüde gerçekleşemiyor.

Küçük yaşlardan itibaren çocukları doğru yönlendirebilmek önemlidir. Çünkü yeteneği olmayan alanlarda başarılı olmaya zorlandığında yoğun stres tepkileri verebilirler.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar