• 12 ay önce
  • 0 Yorum
  • 2091 Görüntülenme

Tatilde çocuklar için beslenme önerileri

Tatilde çocuklar için beslenme önerileri

Tatilde çocuklar için beslenme önerileri

Herşey dahil sistem lüks oteller, çocuklu ailelerin tatil alternatifleri arasında ilk sırayı yer alıyor. Deniz, kum, güneş, havuz, kaydırak, mini club ve mini discoda eğlencenin keyfini çıkaran çocuklar, restoranlardaki sınırsız yiyecek sunumlarına da bayılıyor. Hamburgerler, patates kızartmaları, sosis, salam, sucuklar çocukların tabağından eksik olmazken, çikolata şelalelerinin başında kuyruk oluşturan küçük tatilciler de dikkat çekiyor. Kocaman renkli şekerler ve tabii kat kat dondurmalar da çocukların tatil boyunca elinden düşüremediği lezzetler arasında bulunuyor.

Tatilde çocuklar için beslenme önerileriTatilden sağlıklı olarak dönmek için uyulması gereken kuralları bilmekte fayda var. Beslenme konusunda en riskli grup olan çocuklar tatil süresince ihmal edilebiliyor. Yıl içerisinde büyük çabalarla kazandırılan düzenli beslenme alışkanlıkları hızla değişebilir. Özellikle kahvaltılarda çocuklar süt, yumurta, peynir gibi yiyecekleri atlayarak yağda kızartılmış sosis, sucuk, krem çikolata, kekler pastalar ile tahıl gevreklerine ağırlık verdikleri için besin seçimi konusunda yalnız bırakılmamaları yararlı olacaktır.
Mesela yumurtasını yemeden veya sütünü içmeden sevdiği diğer ürünleri tüketmelerine izin verilmemesi gibi kuralların uygulanması disiplinin sağlanmasında ve çocukların tatil süresinde gereğinden fazla enerji almalarının önüne geçilmesinde etkili olacaktır.

Her öğünde meyve ve salata tüketmelerini sağlayın. Yaz mevsiminde artan besin zehirlenmeleri ve yaz ishallerinin önüne geçmek için fermente süt ürünlerine ağırlık verin, yağlı besinler ile yağda kızartılmış besinlerin tüketimini sınırlandırın. Aşırı derecede fastfood, kola ve şekerli besinleri tüketmelerini engelleyin.

Tatilde çocuklar için beslenme önerileriBir süt ürünü olan dondurma, sıcak yaz mevsimlerinde yüksek kalsiyum, fosfor ve protein kaynağı olmasından dolayı çocukların ve yetişkinlerin beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Birçok yararsız ve yüksek kalorili, yüksek yağlı ve şekerli atıştırmalıklar ile kıyaslandığında tüketimi konusunda içimiz biraz daha rahat.
Ancak unutmayın ki bu besinler yüksek miktarda şeker, özellikle früktoz şurubu ile doymuş yağları fazla miktarda içerir. Bu sebeple aşırı tüketimi ile kalori sınırlarını zorlar. Diğer önemli bir konu ise çocuklarda diş sağlığının aşırı şekerli besinlerin tüketimi ile riske atılabileceğidir. Çocukların özellikle ana öğünlerden önce dondurma tüketmeleri iştahı azaltır, ana öğünlerde tüketmesi gereken besin gruplarını yetersiz tüketmelerine neden olabilir. Bu ayrıntılara dikkat edilmesi ve her tüketimden sonra su içilmesi, dişlerin fırçalanması koşuluyla tatile özgü olarak günlük 2 ya da üç kez dondurma tüketimine izin verilebilir.

Tatilde çocuklar için beslenme önerileri

Yaz tatilinde özellikle açık büfelerin belki de en önemli risklerinden birisi besin zehirlenmeleri. Fazla miktarda ve fazla çeşitte yiyecek üretilmesi, çok sayıda personelin çalışması ve ortam değişikliği ile meydana gelen bağırsak lorası değişimleri besinlere karşı olan hassasiyetimizi arttırır. Besin hijyeni konusunda işletmecilerin sorumluluğu çok fazladır. Üretimde ve depolamada çeşitli uluslararası standartlara uygun çalışılması, personelin hijyen konusunda eğitilmesi, gıdaların satın alınması, depolanması ve işlenmesi aşamalarında hijyen kurallarından taviz verilmemesi gerekir.

Tatilde çocuklar için beslenme önerileri

Tatilde çocuklar için beslenme önerileri

Besinlerin besleyici değerinin korunması ve bozulmalarının önlenmesi için ve menülerin doğru planlanması için toplu beslenme sistemleri konusunda iyi yetişmiş bir diyetisyenin ekipte yer alması olmazsa olmazlar arasındadır. Ayrıca tatil süresince sindirim sitemimizin korunmasında etkin olacak yoğurt ve kefir gibi süt ürünlerinin her öğünde tüketilmesi ve gün içerisinde bol miktarda su içilmesi sağlık risklerini azaltacaktır.

 

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar