• 6 ay önce
  • 0 Yorum
  • 334 Görüntülenme

Telefon pilleri neden patlar?

Telefon pilleri neden patlar?

Telefon pilleri neden patlar?

Piller akıllı telefon üreticilerinin uzun zamandır büyük bir merak kaynağı oldu, fakat Samsung Galaxy Note 7 tellefonların pillerinin patlaması hakında raporlar ortaya çıkmaya başladığında, 2016 yılında daha iyi pil geliştirme araştırmaları çok acil bir duruma geldi. Önce, problemin ne olduğu konusunda net bir bilgi yoktu, ama Samsung sonuçta olayların hatalı pillerden kaynaklandığını doğruladı. Yine de, pillerin patlamasına neden olan şey hakkında halen çok fazla bilgiye sahip değiliz, ancak bir uzmanlar ekibi bunun cevabını buldu.

Telefon pilleri neden patlar?

Telefon pilleri neden patlar?Soğuk elektron mikroskopisi olarak bilinen bir teknik kullanan, pil geliştirme üzerinde çalışan uzman bir ekip, bazen lityum iyon pillerin patlamasına neden olan zincirleme reaksiyonu gözlemlemeyi başardı.
Ekip, patlama hususunda, aşırı elektrik yükünün bir lityum-iyon pilinden geçerken oluşan küçük kristal yapılar olan dendritleri suçladı. Bu altı yüzlü kristaller bazen bir pilin farklı kısımları arasındaki engelleri aşabiliyor ve kısa devreye ve bazen de patlamaya neden olabiliyorlar.
Bu araştırma lityum piller üzerinde yapılmış olmasına rağmen araştırma ekibi, bu işlemin pillerin yapımında kullanılan herhangi bir malzemeyi incelemek için de kullanılabileceğini belirtiyor.

Telefon pilleri neden patlar?

Telefon pilleri neden patlar?

Bu çalışmaların daha güvenli pillerin oluşumuna yol açacağına dair umutlar mevcut. Çünkü bu konuda “Dendritlerin nasıl oluştuğunu gördükten sonra, pil üreticileri, oluşumunu önlemek için önlemler alabilir ve bu da bize başka bir Note 7 olayından umarız koruyabilir” diyorlar.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılanlar