Umrenin Önem ve Değeri

Umre ibadeti gündelik hayatın uğraşları içerisinde zedelenen, yorgun düşen ruhumuzun, harap olan gönüllerimizin yeniden ihyasıdır. En yalın ifadesiyle umre kulluk bilincimizin yeniden hatırımıza gelmesinin anahtarıdır. Beytullah\’ı temaşa ederek kalpler sürura erer. Tavaf esnasında insan,ahsen-i takvim iklimine yükselir. Makam-ı İbrahim\’de tevhidin ayak izlerinde \’\’mine\’l-millet-i İbrahim\’\’ olduğunu hali ve kali ile ifade eder. Safa ile Merve\’de sabrın, takdir-i ilahiye rıza göstermenin aziz hatırasını say ile gösterir. Zemzem faydalı ilim ve şifa dualarıyla kana kana içilir. Traş olup ihramdan çıkıldığında umrenin haramları biter ve Allah\’ın rahmetiyle tekrar helal olur.
Hacerü\’l-Esved\’in hizasında besmele ile başlanır tavafa. Hacerü\’l-Esved ile Rükn-i Yemani arasında Resulullah (s.a.v)\’ın sünneti üzere \’\’Rabbena atina fi\’d-dünya haseneten ve fi\’l ahireti haseneten ve kına azabe\’n-nar\’\’ ve \’\’Rabbenağfirli ve li vâlideyye ve lil mü\’minîne yevme yekûmul hisâb birahmetike ya erhame\’r-rahimin\’\’ duaları okunur.
Umrede şehirlerin en sevgilisi  Mekke gezilir. Resulullah (s.a.v)\’ın \’\’Ey Mekke! Senden ayrılmak mecburiyetinde bırakılmasaydım seni asla terk etmezdim.\’\’ dediği  ve Kur\’an\’da yüce rabbimizin \’\’ şehirlerin anası\’\’ olarak isimlendirdiği şehirdir burası. Yine ensarın şehri, hicret yurdu Medine-i Münevvere\’de Resulullah (s.a.v)\’ın \’\’Evimle minberim arası cennet bahçelerinden bir bahçedir.\’\’ diyerek faziletini belirttikleri  Ravza-i Mutahhara\’da dünyadayken cennete girip ibadet etme ayrıcalığını yaşarız.

 

Umre, müslümanın kendini aramaya çıkması, ruhunu ve kalbini dingin, imtihan dolu bir huzur taşımasıdır. Resulullah (s.a.v)\’dan rivayet olunan bir hadiste \’\’Umre, ikinci bir umreye kadar olan günahlara kefarettir. Mebrur haccın karşılığı ise ancak cennettir.\’\’ denilir. Umre ihrama girerek  tavaf ve sa\’y yapmak, sonra da traş olup ihramdan çıkmaktan ibarettir. Umreye \’\’el-Haccu\’l-Asgar\’\’ (Küçük Hac) denilmektedir. Bütün ibadetlerde olduğu gibi umre ibadetinde de temel şart Allah\’ın rızasını elde etme niyetidir. Umre, faydalı işlere zemin hazırlamak, manevi hayatımızda tertemiz yeni bir sayfa açabilmek için büyük bir fırsattır. İnsanlara bir müjdeci ve uyarıcı olarak gönderilen Allah\’ın nebisi (s.a.v) \’\’Hac ve umre yapanlar, Allah\’ın evinin ziyaretçileridir. Kendisine dua ederlerse; dualarına icabet eder, ondan bağışlanma dilerlerse; onları bağışlar\’\’ diyor.
Allah ibadetlerinizi makbul ve bereketli eylesin.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar