Utangaçlık nasıl giderilir?

Psikolojik bir sorun olan utangaçlık kadın ve erkeklerde ortak olarak görülmektedir. Aşırı derecede olan utangaçlık kişileri asosyal bireyler haline getirebilmektedir. Hatta bazen utangaçlık sebebiyle karşılaşılan önemli fırsatlar kaçabiliyor. Siz de bu durumdan şikayetçiyseniz utangaçlıktan nasıl kurtulabileceğiniz ile ilgili uzman görüşlerine göz atabilirsiniz.

Olumsuz düşünceleri silin!

Biriyle tanıştığınız zaman içinizi bir olumsuzluk kaplıyor, eleştirilme ya da dalga geçilme korkusu sizi engelliyor olabilir. Kafanızdan “Yanlış bir şey söylememeliyim, ya alay ederse?” gibi düşünceler geçiyor olabilir. Bu düşünceleri iyice inceleyin. Daha sonra objektif bir şekilde gözden geçirin. Gerçekten karşınızdaki insanın sizin en ufak hatanızı beklediğine mi inanıyorsunuz? Sizi sıkıcı bulsaydı sizinle sohbet etmezdi. Sakin olun.

Heyecanlandığınız zaman duygularını sizi ele geçiriyor.Buna son verin ve rahatlayın. Sakince nefes alın ve üzerinizde oluşan baskıyı uzaklaştıracak şeyler düşünün.

Utangaçlık özgüven eksikliğinden kaynaklanır. Başkalarının önünde kendinizi ifade etmeye çekiniyor olmanız kendinizi sıkıcı hissetmenizden kaynaklanıyor olabilir. Kendinize olan bakış açınızı değiştirin. Böylece kendinize güvenmeye de başlayabilirsiniz. Güçlü olduğunuz yönlerinizi sıralayın ve bunları aklınızdan asla çıkarmayın. Korkularınızın üstüne gidin.

Deneye deneye utangaçlık duygusunun üstesinden geleceksiniz.Küçük adımlarla ilerleyin ve gerekiyorsa yardım alın. Eğer bu tavsiyeler sizin için yeterli olmuyorsa bir uzmana başvurun.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar