• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1239 Görüntülenme

Virüs taraması nasıl yapılır?

Birkaç değişik yoldan virüs taraması yapılabilir. Öncelikle sistemimize virüs bulaşmasını engellemek için kullandığımız antivirüs programının sürekli  açık durumda olması gerekmektedir. Böylece sistemimize virüs bulaşmasını büyük ölçüde engellemiş oluruz. İnternetten döküman, program indirirken veya disket, cd, flash memory gibi taşınabilir bilgi depolarından bilgisayarımıza bir şeyler  aktaracağımız zaman virüs taramasından geçirmeliyiz. Eğer antivirüs programımız aktif durumda ise  zaten otomatik virüs taramasından geçirecektir.

Virüs tarama yöntemleri;
1.Yöntem:
En kolay ve basit yöntem olarak avast kullanıcı ara yüzünü kullanmaktır. Avast  kullanıcı ara yüzünden virüs taraması yapılacak alanlar seçilerek virüs taraması yaptırılabilir.
2.Yöntem:
Virüs taraması yapılacak olan  klasör veya sürücüler üzerinde -Mouse sağ tuşuyla tıklanır. Açılan pencereden  avast simgesiyle başlayan  Tara F:/ klasör ismi seçilir.

F: sürücüsüne yapılan virüs tarama sonucunda; sürücüde virüs bulunduğunda antivirüs programı bir uyarı mesajı ekrana getirecektir.
Yapılması gereken işlemler sırasıyla şı şekildedir.
-Bu pencerede Sonuçları Göster butonuna tıklatılır.
-Uyarı penceresi virüsle ilgili tüm bilgileri bize sunmaktadır.
Burada bu hamleyi hepsine uygula seçenek kutusundan  seçim yapılır.
(En doğru seçim; virüslü dosyayı  karantina altına alıp etkisiz hale getirmektir. Daha sonra karantinaya aldığımız virüslü dosyayı karantinadan geri alabilir veya silebiliriz. Eğer virüslü dosyanın  işimize yaramayan  gereksiz bir dosya  olduğunu biliyorsak rahatlıkla silebiliriz.)
Ardından Uygula butonu tıklatılır sonra Kapat butonu tıklatılarak pencere kapatılır.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar