• 7 ay önce
  • 0 Yorum
  • 475 Görüntülenme

Yapacağınız sporu vücut tipinize göre seçin

Yapacağınız sporu vücut tipinize göre seçin

Yapacağınız sporu vücut tipinize göre seçin…

Yapmak istediğiniz sporu belirlerken referans almamız gereken vücut tipimiz, yaşanması muhtemel sağlık sorunlarından nasıl beslenmemiz gerektiğine kadar birçok alanda ipuçları veriyor.

Yapacağınız sporu vücut tipinize göre seçinMasabaşı bir işiniz ve yoğun bir çalışma temponuz mu var. Sağlıksız mı besleniyorsunuz. Bütün bunların üstüne çevrenizden “Sen bu aralar kilo mu aldın” cümlesini duymaya başladıysanız eğer bir spor salonuna yazılma vakti gelmiş demektir. Bu konuda internet sağ olsun. Hangi hareketler, vücudumuzun neresini çalıştırıyor, kas oranımızı artırmak için nasıl beslenmeliyiz ya da bel bölgemizdeki yağlardan kurtulma yöntemleri konusunda hepimiz bir şeyler biliyoruz. Peki vücut tipimizin hangi sporlara daha uygun olduğunu biliyor muyuz?

Yapacağınız sporu vücut tipinize göre seçin

Mezomorf  Vücut Tipi

Kaslı, atletik ve kuvvetli bir yapıya sahiptir. Çok kolay kas yaparlar ama ektomorflara göre daha kolay yağlanırlar. Belleri ince, kemikleri kalındır. Vücut geliştirmeye en uygun vücut tipidir. Mezoların esnekliği yok denecek kadar azdır. Eğer karakteristik mezomorf iseniz, göğüs ve omuzlarınız hem daha büyük hem daha geniştir. Mezomorfların karınları gergin, belleri ince ve kalçaları genellikle omuzlarınız ile aynı genişliktedir. Mezomorflar, hareketsiz kalıp yüksek yağ ve yüksek kalorili yiyecekler tüketirlerse oldukça hızlı bir şekilde kilo alabilirler. Bu vücuda sahip kişiler, kuvvetli bir kas ve kemik yapısına sahip oldukları için ağırlık kaldırmaya dayalı sporları veya yüksek efor gerektiren aktiviteleri rahatlıkla uygulayabilir.

Ektomorf  Vücut Tipi

Bu tipteki kişiler zayıf ve incedirler. Bir ektomorfa en iyi örnek modellerdir. Kasları incedir ve vücutları yağsızdır. Kol ve bacaklar ince uzun, bilekleri ince, omuzları ve kalçaları dar olur. Diğer vücut tiplerine göre kas oranlarını artırmaları zordur. Siz bir ektomorfsanız hemen karamsarlığa kapılmayın. Çünkü bu vücut tipine sahip olanlar mezomorflara göre zor yağlandıkları için daha rahat yemek yiyebilirler ve daha zor kilo alırlar. Ektomorfların narin yapıları onlara hafiflik kazandırdığı için atletizm ve koşu gibi sporlarda oldukça başarılıdırlar.

Endomorf  Vücut Tipi

Geniş ve kalın bir vücuda sahiptirler. Metabolizmaları yavaştır. Vücutları çok kolay yağlanır. Kemikleri ve belleri kalın, vücut yapıları yuvarlaktır. Genellikle kaslı olurlar.
Aynı zamanda kolay kas yapar, çok kolay yağ kazanırlar ve çok da zor yağ kaybederler. Vücut ağırlıklarının çoğunluğu ya vücutlarının ortasındadır veya kalça ve kalça bölgesi merkezlidir. Genelde bir endomorf gövdesini tanımlamak için kullanılan bir benzetme armut şeklidir. Yapısal olarak, bir endomorfun bacakları ve kasları kısadır. Bir endomorfun endişe verici ve önemli sağlık sorunlarını aşmasının ilk yolu sağlıklı bir vücut ağırlığını sürdürmektir.

Yapacağınız sporu vücut tipinize göre seçin

Yapacağınız sporu vücut tipinize göre seçin

Vücut yağı nedeni ile aşırı miktarda kardiyovasküler hastalık tehlikesiyle karşı karşıya olabilirler. Yağın çoğu, kalbini çevreleyen vücudun merkezinde toplanır ve hastalık riski artar. Bu tehlike, diyet ve egzersizle kolay bir şekilde önlenebilir. Eklemleri yaralanmaya son derece duyarlı olduğundan, yüksek tempolu spor ya da aktiviteler, vücut ağırlığı taşıyan egzersizler onlara zararlı olabilir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar