• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 600 Görüntülenme

Yeni bir meslek: “Youtuber”lık

Yeni bir meslek: "Youtuber"lık

Yeni bir meslek: “Youtuber”lık hakkında

Youtube’a baktığımızda Instagram’daki görselliğin önemi yerini video içerik kanallarına bırakıyor. En çok takipçisi olan kanallara göz attığımızda gamer kullanıcılar bu platformun zirvesini işgal etmiş durumda. Forbes’un 2016 yılına ait en çok kazanan 10 Youtube Yıldızı’nı açıkladığı listenin zirvesindeki tahtta PewDiePie isimli kullanıcı oturuyor. Oyunlara kattığı ilginç ve eğlenceli bulunan yorumlarıyla 50 milyona yakın takipçisi bulunan PewDiePie yıllık 15 milyon dolar kazanıyor. PewDiePie’nin neredeyse yarısını kazanıyor olsa da yaptığı şaka temalı videolarıyla ünlü olan Roman Atwood, 8 milyon dolar geliri ile ikinci sırada kendisine yer bulmayı başarıyor.
Kanalında yaptığı çeşitli içeriklerle 7.5 milyon dolar kazanan Lilly Singh ise bu pastadan 7.5 milyon dolarlık gelirle payın alıyor. Yine başka bir gamer içerikli kanala sahip Smosh’lar da 7 milyon dolarlık gelirleriyle bu isimleri takip ediyor.

Yeni bir meslek: “Youtuber”lık

Ülkemizdeki kullanıcıların kazandığı gelirler her ne kadar bu isimlerle boy ölçüşemeyecek durumda olsa da genel itibariyle çok fena durumda değil. Web Takibi isimli haber sitesinin verilerine göre ülkemizde de oyun kanalları başı çekiyor. İlk başlarda oyun içerikli videolarla yayın hayatına başlayan sonrasında challange vb. videolarla devam eden Enes Batur isimli kullanıcı, Youtube’dan yıllık ortalama 276 bin dolarla 4.5 milyon dolar arası gelir elde ediyor.

Yeni bir meslek: "Youtuber"lık

Yeni bir meslek: “Youtuber”lık

Çocuklara yönelik oyuncak videoları yayınlayan “prenses elif” isimli kullanıcı ise yıllık 158 bin dolarla 2.5 milyon dolar arası bir kazanca sahip. Yine listenin devamında yer alan gamer kullanıcılardan Oyun Portal yıllık 1.9 milyon dolar kazanırken, Burak Oyunda i se 1.6 milyon dolarlık kazancıyla onu takip ediyor. En çok kazanan kanallar bu şekilde sıralanıyor ancak en kaliteli içeriğe sahip kanalların bu isimlerden oluştuğunu söyleyemeyiz.
Bizim ünlülerimizin ve blogger’larımızın Beyonce’tan Kendall’dan neyi eksik? Ülkemizde de Instagram paylaşımlarını paraya dönüştüren  markaların vermek istediği mesaja uygun olarak kendi tarzında fotoğraflar çekmekle mümkün.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılanlar