Yüz temizliğinde yapılan yanlışlar

Güzel ve genç görünebilmek için cildinize iyi bakmalısınız. Cildinizin güzel ve bakımlı olması için de temizlik şart. Cildinize iyi bakmaya çalışsanız da bazı hatalar yapmanız mümkün. Bu hatalar nelermiş bir göz atmaya ne dersiniz?

 

Cildi fazla yıkamak

Cildin bir yağ dengesi vardır. Aklınıza her geldiğinde cildinizi temizliyorsanız bu dengeyi bozabilirsiniz.Gerekli olmadığı sürece cildinizi temizleme ürünlerine boğmamaya özen gösterin. Cilt fazla temizlendiği zaman tahriş olabilir.

 

Aşırı peeling yapmak

Peeling cildin üzerinde bulunan ölü deriyi soymaya yarıyor. Cildin temizlenmesi ve gözeneklerin açılması bakımından oldukça önemli olan peeling fazla yapıldığı zaman ciltte zarara sebep olur. Bu nedenle haftada 2 defadan fazla yapılmamalıdır.

 

İyice durulamamak

Cilt temizliğinde kullandığınız ürünleri yeteri kadar durulamazsanız gözenekleriniz tıkanabilir ve cildiniz zarar görebilir. Alın çizgisi, yanak kenarları ve çene altı gibi ulaşılması zor olan yerleri de durulamış olduğunuzdan emin olun.

 

Fazla sıcak su kullanmak

Aşırı sıcak olan su doğal yağ dengesinin bozulmasına neden olabilir. Bu da cildinize zarar verebilir. Cildinizin kurumasını engellemek için yüzünüzü yıkarken ılık su kullanın.

 

Havluyla silmek

Islak cildinizi bir an önce kurulamak için havluyla ovuşturuyor musunuz? Öyleyse yanlış yapıyorsunuz demektir. Çünkü bu hareket cildinizin zarar görmesine neden oluyor. Havluyu cildinize yavaş hareketlerle dokundurarak kurulayın.

 

Nemlendirici sürmek için beklemek

Cildin nem emilimini maksimize etmek için yüzünüzü temizler temizlemez kreminizi sürmeye özen gösterin. Eğer bekleyip cildiniz tamamen kuruduğunda sürersenin nemlendiricinin nüfuz etmesi zorlaşır ve cildinizde yağlı bir his bırakır.

 

Yanlış ürünlere yatırım yapmak

İyi bir temizlik için iyi bir temizleyiciye sahip olmalısınız. Başarılı bir temizleyici cildinizdeki yağ, kir ve makyaj kalıntılarını temizlemeli, aynı zamanda cildin doğal dengesini bozmamalı ve cilt tipinize uygun olmalıdır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar